איכות הסביבה
צימרים לזוגות בצפון
קולקציה ירוקה
תעשיה אקולוגית
מידע על אתרים ירוקים
סביבה ירוקה
פרוייקט ירוקים
אור ירוק
יצירה ירוקה
שיתופי פעולה
עיסוי רפואי
פסולת אלקטרונית
מיחזור מתכת
פרויקטים חדשים של בנייה ירוקה
צימרים פנויים
צימרים יפנים
שידוכים והכרויות

dayuse
חדרים לפי שעה בצפון

איכות הסביבה | איכות הסביבה מידע | האתר הירוק


כללימערת התענוגותמערת המזלמערת אדם וחווהמערת האהבהמערת החושניותמערת האושר
מערת הרומנטיקהמערת התשוקהמערת היצריםבריכה וסאונהמפורסמים במערה
איכות הסביבה
 
איכות הסביבה
איכות הסביבה
 
איכות הסביבה
איכות הסביבה
 
איכות הסביבה
איכות הסביבה
 
איכות הסביבה
איכות הסביבה
 
איכות הסביבה
איכות הסביבה
 
איכות הסביבה
איכות הסביבה
 
איכות הסביבה
איכות הסביבה
 
איכות הסביבה
איכות הסביבה | איכות הסביבה מידע | האתר הירוק

איכות הסביבה | איכות הסביבה מידע | האתר הירוק


איכותי הסביבה

 
לפני שניגע ונעמוד על טיבם של הצמחים, ייחודם, ומטרתם. נעמוד קודם על מדריך שדה מקוצר שיעזור לנו בתחומים כלליים שנצטרך אותם אחר-כך. כמו: איסוף צמחי מרפא ושימורם.
 
 
 
גיאוגרפיה, בחירת הצמחים, עיתוי הקטיף, הקטיף, קטיף שורשים ושלוחות, איסוף קליפות, קטיף פרחים, ייבוש צמחים, דרכי ייבוש, הוצאת שורשים וייבושם, ייבוש פרחים , אחסון, דרכי שימוש בצמחי רפואה ועוד... 
ייתכן וזה יקח אפילו 2 שיעורים. אך דבר זה מומלץ ורצוי לדעת לפני שאנו נוגעים בצמחי מרפא.
 
עלינו לדעת מה ומי. נתחיל איפה מאיסוף צמחי מרפא ושימורם אומנות ליקוט העשבים היתה מפותחת מאד בחברת האדם בעת הקדומה.
 והיא בוצעה בדרך כלל, על ידי נשים חכמות ורופאי עשבים. מאוחר יותר, הפכה למקצוע של ממש. בכל המקומות ובכל הזמנים קשור היה ה"ליקוט" באמונות טפלות, בקסמים, בלחשים ובכוכבים ומזלות.
 גם עדות ישראל השונות לא היו נקיות מאמונות טפלות, מקסמים ומלחשים, כאשר עמדו לעקור את הצמח המכונה בפיהם "רוטא" או "רודא", פיגם מצוי, נדרשו ללכת לפיגם ביום הרביעי, במחצית הראשונה של החודש, לפני נץ החמה - ולהגיד שיר של פגעים: "אני קוטף אותך בשם ה' כדי לחסן את פלוני בן פלונית בפני המגפה". אחר-כך, היו כורכים את הפיגם בקמיע והוא היה מחסן את נושאו.
 
תקופת האביב   , היא העונה המתאימה ביותר לליקוט הצמחים. בעונה זו הצמחים נמצאים במלוא אונם .
חשוב מאד לקטוף אותם בשלב השיא של הפריחה: לא בתחילה - כשהפרחים סגורים, ולא בסופה - כשהם עומדים ליבול.
בחירת הצמחים - הרי לפניכם מס' כללים שיעזרו לכם בבחירת הצמחים.

א. תמיד תעדיף צמח בר על צמח תרבות. הטבע המופלא הציב את צמח הבר בבית הגידול המתאים לו ביותר.
ב. תמיד תרפא את חוליי גופך בצמחים הגדלים בסביבה טבעית שאתה חי בה. ארץ ישראל, כוללת אזורים שונים ומגוונים כמו שפלה, הר, מדבר ובקעה. נטיב לעשות אם נתרפא בצמחי ארצנו. צמחים שנקטפו באנגליה, או בגרמניה יתאימו לתושבים החיים בארצות אלו. ארצנו נתברכה בשפע של צמחים, ואין לנו צורך לקנות בארצות זרות.
ג. יש לבחור את הצמחים הריחניים והטעימים ביותר, במידה שיש בהם תכונות אלו. יש לבחור את הצמחים שצבע פריחתם הוא החזק יותר.
ד. עדיף לברור צמחים המרוחקים זה מזה. צמחים שגדלים במרחק אחד מהשני גדולים ומפותחים יותר. בין צמחים סמוכים, מתפתחת תחרות טבעית על מזון ועל בית גידול, גורם שפוגע בתכונות הטובות שלהם.
ה. אסור לאסוף צמחים שלא מפותחים. שעליהם פגומים או צהובים. תכונות הצמחים הלא מפותחים חלשים מאד ואי אפשר לשמר אותם לתקופה ארוכה.
ו. אם אתה לא מזהה את הצמח בוודאות, אל תעשה בו שימוש כלל! בטבע גדלים גם צמחי רעל, השימוש בהם יכול לגרום נזק, ולפעמים גם מוות!!!
ז. אסור לקטוף צמחים מצידי דרכים וכבישים. הצמחים האלה, מכוסים בפיח של המכוניות, וספוגים בדלק ובשמן. אין לקטוף צמחים באפיקי זרימה של מי שופכין - מטעם ידוע כמובן. ולא בשולי שדות מעובדים - כי אז הם זוכים למנה טובה והגונה של ריסוס רעילים מהאוויר ומהקרקע. 


עיתוי הקטיף


העיתוי המתאים ביותר לקטיף הוא יום שמש חמים ויבש. לא בשעות הבוקר, ולא בשעות בין הערביים והלילה. בשעות אלו, חלקי הצמח ספוגים בטל ורטיבות. הרטיבות עלולה לפגוע בעתיד בצמחים המיובשים, לגרום להם לאיבוד חלק מתכונותיהם. הקטיף - להקפיד שהקטיף יהיה מבוקר ולא משחית! לא להיטפל לצמח אחד בודד, ולרוקן אותו עד גמירה. או חלילה, לתלוש אותו על שורשיו. הפעולה הזו אינה מותירה לצמח סיכוי לחיים בעתיד, צריך לקטוף מספר ענפים מכמה צמחים. את הענפים יש לחתוך כ-10 ס"מ מעל הקרקע, כדי לאפשר להם לצמוח ולהתחפתח מחדש. הקטיף ייעשה בעזרת כלי חד, מזמרה, מספריים או סכין. קטיף ידני מועך ופוצע את הצמח, ועלול לעקור אותו על שורשיו. קטיף ידני פוגע גם בצבע, בטעם ובצורה של צמח המרפא המשומר. את הצמחים שקוטפים יש להכניס לסל קש או פלסטיק מאווררים, ולא בשקית ניילון. קטיף שורשים ושלוחות - יש לייחס כלל ברזל - אל תשחית!
אם הצמח הדרוש שולט על שטח נרחב, יש להקפיד לא להגביל את הוצאת השורשים לנקודה אחת, יש לאסוף אותם בכמה נקודות באזור התפוצה.


איסוף קליפות


בכמה מרשמים, תראו זאת בהמשך, אנו ממליצים להשתמש גם בקליפות של שורשים, של גזעים או ענפים. קורה שדווקא הקליפה מכילה את הריכוז הגבוה ביותר של חומרים פעילים שנדרשים לנו. עלינו להקפיד שלא לקרוע את הקליפה קריעת קליפה המקיפה את הגזע או את הענף, יכולה להביא עליו אסון. לכן, עלינו להשתמש בסכין חדה מאד, ולחתוך רצועות אורך דקות מאד מקבוצה של צמחים ולא מצמח אחד. רוחב הרצועה לא יעלה על 1 ס"מ. והאורך לא יעלה על 10 ס"מ. קטיף פרחים - נקטוף את הפרחים כשהם מצויים רק בשיא פריחתם ועליי הכותרת שלהם פתוחים. הפרח, על כל חלקיו, רגיש ועדין. על מנת שלא לפגום בשלימותו, יש לקטוף אותו באמצעות מזמרה או מספריים, קרוב מאד למקום החיבור שלו אל הגבעול. ייבוש צמחים - צמחים רבים מסיימים את מחזור החים שלהם תוך שנה אחת, ונקראים "חד-שנתיים". לרובם פריחה עונתית, וכולם עושים פירות בחודשים שונים לאורך השנה. לכן, תורת ליקוט העשבים לא חלה על כל הצמחים בכל עונות השנה, ולכן יש את "ייבוש הצמחים" שהיא עוזרת לנו לנצל את ערכם הרפואי של הצמחים וחלקיהם - גם לא בעונתם. ברור לכולם שמעט מהתכונות הטובות שבצמחים נפגם בייבוש ובשימור, ועל פגם זה אנו מתגברים בהגדלת המינון. כדי שנוכל לנצל את ערכם הרפואי של הצמחים עד תום, ולצפות מהם שיגיבו בשעת היטיפול, עלינו להקפיד על ייבוש נכון ולתת את הדעת על הכללים הבאים:
(א) יש להתחיל את תהליך הייבוש סמוך מאוד לסיום הקטיף. השארת הצמחים בסל או בשק, עלולה לגרום לרקבון ולפגום בייבוש.
(ב) יש לייבש את הצמחים במקום יבש ומוצל, שקיימת בו זרימת אוויר מתמדת. חום השמש הורס את השמנים האתריים, בעיקר של צמחים ריחניים. אור בוהק וישיר פוגע בצבע הצמחים, שממילא נפגם מעט עם הקטיף.
(ג) אסור, בתכלית האיסור! לרחוץ את הצמחים לפני הייבוש. אם הקפדנו לא לאסוף צמחים בצדי כבישים, בשולי שדות ועל מי שפכים, מקומות בהם יש חשש לזיהום מפיח, מאבק, מריסוס ומלכלוך, אין לנו כל צורך לרחוץ את הצמחים. הרחצה פוגמת באיכותם ובתהליך ייבושם.
(ד) יש לפזר את הצמחים בשכבה אחת - לעולם אל תניח צמח על צמח. כי הדבר עלול לגרום להתפתחות עובש וריקבון.
(ה) בימים הראשונים של הייבוש יש להפוך את הצמחים מצד אל צד, עדי שהייבוש יהא יסודי ושווה.
(ו) רק בתום הייבוש שוברים את העלים, הגבעולים ועוקצי הפרחים לחתיכות קטנות, כשהן מוכנות לאחסון ולשימוש.
(ז) כדי לבדוק את מידת התייבשותם של צמחים, לוקחים גבעול או עלה ומכופפים אותם. אם הם מתכופפים, סימן שלא התייבשו מספיק. אם הם נשברים, סימן שהצמחים יבשים ומוכנים לאיחסון. ואם הם מתפוררים לאבקה, סימן שהייבוש היה ארוך מדי, והאיכות של הצמחים נפגמה ואין טעם לאחסן אותם.

דרכי ייבוש


הדרך הכי טובה והכי קלה היא לפזר את הצמחים על רשת ניילון שמתוחה על מסגרת עץ או תחת פרגולות . את המסגרת עם הצמחים יש להניח במקום מוצל ויבש, שיש בו זרימת אוויר מעל למסגרת ומתחתיה. מומלץ לכסות את המסגרת בבד אוורירי, או בכילה נגד יתושים, כדי לשמור עליהם בעת הייבוש מפני אבק ומזיקים. בכל יום יש להפוך את הצמחים, כדי להבטח שיתייבשו בצורה שווה. אגודות תלויות - יש לאגד את הצמחים המיועדים לייבוש לאגודות לא גדולות מדי. את האגודות קושרים בבסיס ותולים אותם (על וו או נעץ), כשבסיס הגבעולים כלפי מעלה והראש כלפי מטה. הייבוש יכול להתבצע בתוך הבית, כך שחללו יתמלא בריחם הטוב, אך יש להקפיד שלא לייבש בחדרים שיש בהם לחות. בכל יום נפתח את קשרי האגודה ונשנה את מצב הגבעולים בתוכה, כדי שיתייבשו נכון ושווה כל הצמחים.

כל המידע על איכות הסביבה - האתר הירוק!

איכות הסביבה | איכות הסביבה מידע | האתר הירוק - | |