איכות הסביבה
צימרים לזוגות בצפון
קולקציה ירוקה
תעשיה אקולוגית
מידע על אתרים ירוקים
סביבה ירוקה
פרוייקט ירוקים
אור ירוק
יצירה ירוקה
שיתופי פעולה
עיסוי רפואי
פסולת אלקטרונית
מיחזור מתכת
פרויקטים חדשים של בנייה ירוקה
צימרים פנויים
צימרים יפנים
שידוכים והכרויות

מיחזור מתכת - האתר הירוק


מיחזור מתכת – טוב לכלכלה ולאיכות הסביבה

העידן המודרני הביא איתו גידול ניכר בשימוש במתכות שונות. אף ששימוש במתכות מוכר מזה אלפי שנים, המאה העשרים הביאה אותו לשיא: כלי רכב, כלי טיס, כלי נשק שונים ועוד מגוון רחב של מוצרים עשויים ממתכות שונות ויחד עם הגידול באוכלוסיה העולמית גדל גם הצורך במוצרים כאלה. ואולם הבעיה היא, כמו תמיד, מה לעשות עם מוצרים מקולקלים. מיחזור מתכת הוא בדרך כלל פתרון מצוין, כל עוד מטפלים גם בבעיות הנלוות שלו: ראשית – מוצרי מתכת הם לרוב מוצרים כבדים, ולעיתים קרובות מתעוררת בעיית השינוע שלהם למקום שבו ימוחזרו. שנית, מכוניות, מוצרים לבנים ומוצרים גדולים אחרים המכילים מתכת מכילים גם חומרים אחרים כגון גומי, הדורשים טיפול נוסף והטמנה.

 

מיחזור מתכת והמחסור בברזל

מתכת הופכת לפחות נפוצה ויותר יקרה ככל שעובר הזמן. כמות עפרות הברזל על פני כדור הארץ מצטמקת והגידול בביקוש למוצרי מתכת שונים עדיין לא נעצר, מה שיגרום מחסור במתכות שונות כבר בעתיד הקרוב. מחירי המתכת עולים ואיתם גם הופכות תופעות כמו גניבת מתכות לנפוצות ומציקות במיוחד. מיחזור מתכת נותן מענה מצוין גם למחסור במתכות מצד אחד וגם לאיכות הסביבה מצד שני. בלא פעולת המחזור המתכות הללו היו נשארות בחוץ ומתפרקות בתהליך שהוא מסוכן ובלתי ידידותי לסביבה. המתכות עצמן פחות בעייתיות אולי, אבל חומרים הנלווים להן ומהווים חלק מהמוצר שהפך לפסולת, כגון צבעים נדיפים או דבקים שונים, יוצרים זיהום אוויר קשה. טיפול נכון בהם ובמתכת מונע או לכל הפחות מפחית את הזיהום.

 

בארץ מיחזור מתכת הוא מקובל ונעשה בו שימוש נרחב. מכוניות שיוצאות מכלל שימוש ומוצרים אחרים ממוחזרים ומיוצרים מהם מוצרים חדשים. יתרה מכך – ישראל נחשבת ליצואנית של מתכת ממוחזרת, שהוא תוצאת לוואי של כלי הרכב הרבים הנעים על הכבישים, שכאשר הם יוצאים מכלל שימוש הם הופכים לגרוטאות מתכת. כמות המתכת המצטברת בישראל מדי שנה גדולה הרבה יותר מהצרכים של המדינה.

 

מיחזור מתכת הוא כבר כיום אמצעי מצוין לשמירה על איכות הסביבה יחד עם חיסכון כלכלי, ושני אלה צפויים רק לגדול בעתיד הנראה לעין.

 

 


מיחזור מתכת - האתר הירוק - | |