איכות הסביבה
צימרים לזוגות בצפון
קולקציה ירוקה
תעשיה אקולוגית
מידע על אתרים ירוקים
סביבה ירוקה
פרוייקט ירוקים
אור ירוק
יצירה ירוקה
שיתופי פעולה
עיסוי רפואי
פסולת אלקטרונית
מיחזור מתכת
פרויקטים חדשים של בנייה ירוקה
צימרים פנויים
צימרים יפנים
שידוכים והכרויות

פסולת אלקטרונית - האתר הירוק


פסולת אלקטרונית – בסיס לחומר גלם חדש

נושא המחזור בישראל החל בצליעה רבתי ואולם בשנים האחרונות הבינו רוב האזרחים כי המחזור הוא בנפשנו, ומה שלא נעשה היום עלול להתנקם בנו בעתיד. העיקרון של המחזור הוא שימוש חוזר בחומר גלם, על מנת למנוע ייצור חומר גלם חדש ובכך למנוע פגיעה בטבע ובסביבה. מחזור פסולת אלקטרונית הוא חלק אינטגראלי מהנושא, אם כי יש למחזור הזה גם היבטים אחרים, שלא תמיד קיימים בחומרים אחרים.

 

מהי פסולת אלקטרונית?

פסולת אלקטרונית היא השאריות של מכשירים אלקטרוניים כפי שהם מוגדרים בתקנים מסוימים אבל באופן עקרוני מכשירים הפועלים על מתח חשמלי ואינם יכולים עוד לשרת את המטרה שלשמה יוצרו. ישנם תקנים ברורים להגדרה של פסולת כאמור וגם בישראל, כמו באירופה, מחזור הוא תהליך מקובל ואפילו מפותח מאד. הסכנה בפסולת הזאת היא העובדה שיש בה חומרים רעילים רבים, שלרוב אינם קיימים בסוגי פסולת אחרים. די אם נמנה את העופרת, הכספית והבריליום על מנת להבין עד כמה היא רעילה ועד כמה אסור לציבור להיחשף למוצרי אלקטרוניקה כשהם מתחילים להתפרק.

 

איך ממחזרים פסולת אלקטרונית?

מחזור פסולת אלקטרונית הוא פשוט לכאורה – פירוק המוצרים חזרה לחומרי המקור שלהם תוך ניסיון לבצע שימוש נוסף באותם חומרים עצמם. יש כאן מימד של עזרה לטבע אבל בנוסף, יש באותה פסולת עצמה חומרים יקרים שיכולים לשמש ליצור מוצרים חדשים.

 

חברות המחזור מפרקות כל מוצר לגורמים השונים שלו. חלק מהחומרים הם יקרים ונדירים ולפיכך אך הגיוני יהיה לנצל אותם על מנת לייצר מוצרי אלקטרוניקה חדשים. חלק מהחומרים, דוגמת זהב, הולכים לאיבוד אם הם לא מופרדים משאר החומרים ויכולים לשאת רווח לא קטן למי שמפריד אותם מכלל הפסולת.

 

שאלת פינוי הפסולת

שאלת האחריות על פינוי פסולת אלקטרונית היא שאלה קשה לא רק בישראל. במדינות רבות יצרני המוצרים האלקטרוניים והמשווקים שלהם אחראים על חלק ניכר מהפינוי, אבל עדיין לא נקבעו אמות מידה ברורות לנושא. עם זאת, כיון שמוקדשת לו תשומת לב רבה קיים סיכוי מצוין שיימצא לו פתרון הולם.

 

 

 

 

 


פסולת אלקטרונית - האתר הירוק - | |